Bedende Farkındalık! Metabolik Sendroma Dikkat

Her biri sağlığı tehdit eden aşağıdaki 5 durumdan en az 3 tanesinin bir arada bulunması metabolik sendrom olarak adlandırılır.   Bel çevreniz size ne söylüyor?     Artmış bel çevresi: Göbek üzerinden ölçülen bel çevresinin erkeklerde 102 cm, kadınlarda 88 cm’den fazla olması metabolik sendromun ölçütlerinden birisidir. Kalp hastalığına sebep olma açısından göbek etrafında birikmiş yağlar vücudun başka […]
Bursa - 9 Haziran 2021 02:21 A A

Her biri sağlığı tehdit eden aşağıdaki 5 durumdan en az 3 tanesinin bir arada bulunması metabolik sendrom olarak adlandırılır.

 

Bel çevreniz size ne söylüyor?

 

 

Artmış bel çevresi: Göbek üzerinden ölçülen bel çevresinin erkeklerde 102 cm, kadınlarda 88 cm’den fazla olması metabolik sendromun ölçütlerinden birisidir. Kalp hastalığına sebep olma açısından göbek etrafında birikmiş yağlar vücudun başka yerlerinde birikmiş olanlara göre daha tehlikelidir.

 

Yüksek trigliserit düzeyi: Kandaki trigliserit (serbest kan yağları) düzeyinin 150 mg/dl’ den yüksek olması (veya trigliserit düşüren ilaç kullanıyor olmak) metabolik sendromu tetikler.

 

Trigliserit yüksekliği damar sertliği ve şeker riskini artırır.

 

 

 

Düşük HDL düzeyi: HDL kolesterol “iyi huylu” kolesterol olarak bilinen bir kolesterol molekülü çeşididir ve damar sertliğine karşı koruyucu özelliği vardır. HDL kolesterol düzeyinin kadınlarda 50, erkeklerde 40 mg/dl’ nin altında olması metabolik sendromu tetikler.

 

Yüksek kan basıncı: Kan basıncının 135 / 90 mmHg’ dan yüksek olması (veya tansiyon düşürücü ilaç kullanıyor olmak) metabolik sendromu tetikler.

 

Bozulmuş açlık kan şekeri: Açlık kan şekerinin 100-125 mg/ dl arasında olması (açlık kan şekerinin 126 mg/dl ve üzerinde olması şeker (diyabet) hastalığı demektir).

Metabolik sendrom ile insülin direnci arasında çok yakın bir ilişki vardır. İnsülin direnci, kalp sağlığını tehdit eden ve tedavi edilmesi gereken benzer bir sağlık sorunudur.

 

Tıbbi Beslenme Tedavisi

 

 

Tedavinin ilk adımı farkındalıktır, Bedeninizi ve metabolizmanızı değiştirmeniz gerektiğini kan tahlili sonuçları öğrendiniz. Eyvah nasıl kilo vereceğim diye endişelenmeyin gerekeni yapmaya odaklanın.

 

Nasıl yapamayacağınızı sürekli bilinç altında tutmak sizi sağlıklı yola götürmez.

Yaşam alışkanlıklarınızı değiştirmek yaşam kalitenizi belirler.

 

 

Kilo yönetiminde 3 önemli davranış değişikliği

 

Hafif tempolu günlük yürüyüşler,
Sebze ve meyve tüketiminin artışı
Ufak ara öğünler

 

Sağlıklı Günler

 

Diyetisyen Öykü UMAN

kaynak

Bu haber 356 kez okundu.
İlgili Haberler
Bursa - 02:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.