Dizimin yanında bir diz

Çok zor günlerden geçiyoruz. Birey olarak, toplum olarak, ülke olarak ve dünya olarak son yüzyılın belki de en büyük problemi ile karşı karşıyayız. 2019’un son aylarında ortaya çıkan bir virüs dünyayı kasıp kavuruyor. Problem sadece biyolojik vaka olmaktan ibaret kalmıyor maalesef. Sosyal boyutu ile de ciddi sıkıntıları beraberinde getiriyor. Süper güç olarak adlandırılan devasa güçlerin […]
MANŞET - 18 Nisan 2020 15:22 A A

Çok zor günlerden geçiyoruz.
Birey olarak, toplum olarak, ülke olarak ve dünya olarak son yüzyılın belki de en büyük problemi ile karşı karşıyayız.
2019’un son aylarında ortaya çıkan bir virüs dünyayı kasıp kavuruyor.
Problem sadece biyolojik vaka olmaktan ibaret kalmıyor maalesef. Sosyal boyutu ile de ciddi sıkıntıları beraberinde getiriyor.
Süper güç olarak adlandırılan devasa güçlerin küçücük bir virüs karşısında nasıl da çaresiz kaldıklarına tanık oluyoruz.
Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Dünya yeni bir düzenin kuruluşuna tanıklık etmenin arifesinde.
Söylemesi hoş olmasa da hepimizin Koronadan sonraki döneme odaklanmamız gerekiyor. Hem birey olarak ve hem de toplumsal olarak.
Şükürler olsun ki, hem Bursa’mızda ve hem de ülkemizin en ücra köşesinde Devletimiz ve Sivil Toplum Kuruluşlarımız canla başla çalışıyorlar. Sosyal dayanışmanın nasıl yapılması gerektiğini dünyaya gösteriyorlar.
Dünya yeniden kurulacak, roller yeniden dağıtılacak.
Güçlü olmak zorundayız. Genç nüfusumuzun dinamik gücü umut veriyor. Bu gençlerimizi istihdam edecek planları ve projeleri “imkansız” ve hele hele “çok zor” sözünü dilimize almadan düşünmek durumundayız. Gençlerimize yarınlar için umut dolu bakmalarını sağlayacak çalışmaları zaman kaybetmeden ortaya koymalıyız.
Koronovirüs, bir gerçekliği tüm çıplaklığı ile bir kez daha ortaya çıkardı. Dünya sadece güç ile yönetilmeyecek kadar güzel ve anlamlı. Adalet, merhamet, şefkat, kardeşlik, dayanışma gibi kavramların dünya serüvenimizi ne kadar anlamlandırdığına bir kez daha tanık oluyoruz.
Bu virüs sosyal hayatımızın vazgeçilmezi olan sohbet kültürümüzün de ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Birlikte içilen çaylar, birlikte kılınan namazlar, birlikte yapılan yolculuklar, birlikte edilen dualar, birlikte seyredilen maçlar vs… Bunları düşünürken rahmetli Cahit Zarfioğlu’nun içimizi acıtan muhteşem şiiri Zahmet Vakti’nin son dizeleri aklımıza geliveriyor:
Zahmet Vakti
…………
…………
ağıt güzel vakitlerindendir
estağfirullaaaaah ve işte böyle uzatarak
kalbim aç
etim yanık
Dünya diz çöktüğüm yer kadardır dizimin yanında bir diz
dizimin yanında bir diz sağdan biri iki üç
dört beş altı yedi soldan bir iki üç
dört beş altı yedi
bir sana bir sana bir sana… avucunu aç avucunu kapa
dilini tut aklını kravatın gibi çöz at
şimdi bir damla gözyaşı bir iri yakut.
Cahit Zarifoğlu

Dizimin yanında bir diz…
İşte bizi yıkılmaz yapan tılsımlı sözcükler. Birlikte yapılan her şeyden bereket bekleyen bir toplumuz çok şükür.
Her şey gençlerimizle olacak. Onların hayalleri, umutları, Büyük Türkiye rüyaları. Biz inanıyoruz, tıpkı kurduğu hayallerin her birisinin gerçekleştiğine tanık olduğumuz rahmetli Erbakan, rahmetli Özal gibi… Onların hayalleri nasıl bugün bir bir gerçekleşiyorsa, bu sözlerimizin de yakın gelecekte gerçekleştiğini göreceğiz.
Biz birlikte olmanın, başkaları için yaşamanın da anlamlı olabileceğini dünyaya gösteren bir milletiz.
Söylemekten hoşlanmamakla birlikte, dünyanın koronadan sonraki serüveninde güçlü olmak zorundayız.

Bu haber 6221 kez okundu.
MANŞET - 15:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.